Diplomka vs. E-book

Posted on Posted in Osobní rozvoj, Podnikání, Wychechtávky (webové vychytávky)

 

Zase jsou dvě ráno a dolaďuju, co se dá. Formátování obsahu se rozhodlo nespolupracovat, pdf konvertor mi ignoruje obrázky a snůšku nadávek, která se line od mých úst, už jsem dlouho nepoužívala.

Dopisuju e-book. Svůj první e-book v životě a nápadně mi to připomíná dobu před několika lety, kdy jsem podobně napjatě finišovala diplomku. Tyhle časy se mi začaly docela živě vybavovat a tak přemýšlím, v čem je vlastně rozdíl.

 

Ach to téma

Na vejšce mi téma muselo projít u vedoucího. Já patřila k těm, kteří si nejdřív vybrali vedoucího práce, se kterým doufali v dobrou spolupráci, a pak jsem vybírala z navržených témat v oboru. No, vybírala, první na mě bylo až příliš a rok jsem s ním nepohla, druhé už bylo skousnutelnější a za několik měsíců potu, slz, nespočtu nadávek a hromadě čokolády jsem ho přeprala.

Téma mého e-booku jsem si navrhovala sama, muselo mi to „projít“ hlavně u mého srdce. Nikoho dalšího jsem se nemusela ptát na svolení. A nikdo mi neříkal tohle téma není dost dobré, abys o něm psala.

Na vejšce se totiž určuje, zda je téma (a jak v něm chcete jít do hloubky a praxe) dost dobré, aby bylo hodno nosit si titul diplomové práce. Má to své důvody a nechci brojit proti tomu, jen poukázat na rozdíl.

Výsledkem toho (aspoň u mě) bylo to, s jakou chutí a energií se člověk pustí do psaní. Jak rychle jsem se vždy dostala do flow a ponořila se do textu. Webovky jsou totiž moje vášeň, takže při tvoření e-booku jsem ze sebe dala maximum.

 

Smrtící deadline

Před odevzdáním diplomky byl nutný týden dovolené. Neexistoval rozdíl mezi dnem a nocí, dokud byla i jen troška energie, psala jsem.

E-book bych taky psala dnem i nocí, jen teď už člověk musí myslet na to, že v noci ještě třikrát vstane na kojení a celý den musí být ve střehu a k dispozici.

I když takhle zodpovědně chodím spát včas až po zkušenosti, kdy se prďola vzbudil už v šest, nejspíš vstal špatnou nohou a kňoural celé dopoledne. Na to prostě potřebujete víc energie než jen pár hodin přerušovaného spánku.

Došlo mi, že maminky mají opravdu omezenou časovou kapacitu. Naopak si hodně chválím časovou flexibilitu, vše si plánuju sama a nikoho se na svolení nemusím ptát.

 

Co z toho?

Mno, z diplomky mám asi jen dobrý pocit. Finanční výsledky to vyloženě nepřineslo. I když… je to jeden z nutných bodů ke vstupu na státnice, ty pomůžou k titulu a titul k… v korporátu si ho ani před jméno nenapíšete, má ho každý a bez něj vás nevezmou. Je skoro jedno, jaký jste obor. Přesto nám tahle posloupnost dřiny pomohla ke slušné hypotéce a pěknému bydlení, takže pro mé uklidnění – pomohlo mi to v životě a nebylo to úplně zbytečné. I když pořád je tam někde červík, že jsem měla mít víc odvahy rozjet podnikání dříve a nedržet se „jistot“. Ale vše má svůj správný čas a mělo to tak být.

Pro mě je ten správný čas teď! Pár měsíců po porodu jsem se ponořila do přetavení moji největší vášně – webovky – a vytvořila jsem e-book, který čtenáře provede přípravou obsahu webu od výběru vhodného názvu domény, napsání jedinečného obsahu až po technické nezbytnosti.

Stejně jako diplomku jsem ho chystala po nocích, dohledávala zajímavé odkazy a ladila bonusy, aby vše bylo co nejpraktičtější a bylo to příjemné počtení s kopancem k akci.

Jen mě to bavilo nesrovnatelně víc 🙂 Dala jsem do e-booku velký kus sebe. Zatímco u diplomky byl snad jediný hnací motor deadline a touha mít to z krku.

 

Když to shrnu

Diplomka měla své důležité místo v mém životě a i kdyby nic jiného, tak je pro mě inspirací, že když jsem zvládla tohle (myšleno celkově studium), tak už zvládnu ledacos 🙂

E-book je pro mě vstupenkou do světa ve stylu podnikání z pláže. Ta moje pláž jsou totiž dětská hřiště a rodinná pohoda, které po rodičovské nechci měnit za měkkou židli neosobního korporátu.

 

 

Miluje možnosti online světa, proto tvoří trendy webovky a buduje mezinárodní síť e-shopů. Inspiruje nejen maminky, že podnikat se dá i s mimčem.

Je autorkou e-booku Průvodce tvorbou obsahu webu a pomáhá začínajícím podnikatelům a maminkám na rodičovské s vytvořením jejich jedinečné online vizitky. Zároveň pomáhá lidem s rozjezdem jejich e-shopu v projektu Online Impérium.

Více o Zuzi se můžete dočíst tady. A napsat jí můžete na inspiringzouz@gmail.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *